Izraelis planuoja smogti „Gazprom“ kompanijai
Autorė: Jelena Tarakanova
Maždaug po septynerių metų Izraelis planuoja pradėti tiekti dujas į Europos šalis nauju dujotiekiu. Artimiausioje ateityje Izraelio vyriausybė laukia statybos sutarties pasirašymo.
Izraelio vadovybė po septynerių metų planuoja pradėti tiekti dujas į Europą nauju dujotiekiu. Dujų tiekimo kanalas eis per Kiprą ir Graikiją iki Italijos. Iki kitų metų vasario mėnesio šalys turi pasirašyti oficialų susitarimą dėl projekto paleidimo. Būsimasis dujotiekis ekspertų sluoksniuose yra vadinamas Izraelio „Šiaurės srautu“, jis gali sukelti problemų Rusijos eksportuotojams.
Po Izraelio dujotiekio paleidimo iškils pavojus antrosios „Turkijos srauto“ linijos tiekimams, kurios eksploatacijos pradžia planuojama 2019 metų pabaigoje. Kai kurie ekspertai, komentuodami Rusijos ir Izraelio konkurencijos perspektyvas dujų tiekimo srityje, išreiškia viltį, kad Rusijos dujos bus pigesnės.
Izraelis ketina pasirašyti susitarimą su Graikija, Kipru ir Italija dėl būsimų dujų tiekimo į Europą nauju vamzdynu su darbiniu pavadinimu Eastmed. Informaciją apie tai paskelbė Izraelio energetikos ministras Juvalis Štainicas (Yuval Steinitz). Pareigūnas patikslino, kad keturios šalys „pasiekė principinį susitarimą“ šiuo klausimu praėjus metams po to, kai Europos Sąjungos ekspertai teigiamai įvertino projektą.
Ministras taip pat sakė, kad per metus po susitarimo pasirašymo bus išspręstas privataus dujotiekio finansavimo klausimas. Statyba užtruks 4-5 metus. Po statybos pabaigos žinyba planuoja, kad Izraelis taps energijos resurso tiekėju Europai. Dujotiekiu dujos bus transportuojamos iš Izraelio Leviatano (Leviathan) telkinio. Žurnalistų duomenimis telkinio atsargos vertinamos apie 3,5 trilijono kubinių metrų dujų.
Dujotiekis taip pat bus naudojamas dujoms tiekti iš Kipro (telkinys Afroditė). 2,1 tūkstančio kilometrų ilgio vamzdynas bus nutiestas apie 3000 metrų gylyje nuo Izraelio telkinių iki Kipro. Toliau per žemyninę Graikijos dalį dujotiekis bus nutiestas iki Italijos. Šiandien projektas yra įvertintas apie 6 milijardais eurų, numatomas projektinis galingumas 12-16 milijardų kubinių metrų per metus.
Potencialiu dujų, transportuojamų naujuoju dujotiekiu, pirkėju gali tapti ir Bulgarija. Lapkričio pradžioje, susitikęs su bulgarų ministru pirmininku Boiko Borisovu (Boiko Borisov), Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanjahu (Benjamin Netanyahu) sakė, kad dujotiekio statyba yra ambicingas projektas, kurio preliminarūs rezultatyvumo vertinimai yra perspektyvūs. Izraelio ministras pirmininkas spėja, kad dalis dujų gali patekti į šalį su abipuse nauda Izraeliui ir Bulgarijai.
Spaudoje būsimas dujotiekis neoficialiai vadinamas Izraelio „Šiaurės srautu“. Pasak kai kurių ekspertų, Izraelio projektas gali tapti problema Rusijos eksportui. Analitikė Anastasija Sosnova pažymėjo, kad pagrindinę grėsmę projektas kelia antrajai „Turkijos srauto“ linijai. Antrosios linijos potencialūs vartotojai turėtų būti valstybės į kurias Izraelis planuoja tiekti „mėlynąjį kurą“.
Reikėtų priminti, kad antrosios „Turkijos srauto“ linijos paleidimas planuojamas kitų metų pabaigoje, tačiau projekto likimas vis dar neaiškus. Dujotiekio povandeninės dalies tiesimas baigtas, tačiau potencialūs Rusijos dujų vartotojai Europoje dar neapsisprendė. Pirmąja iš dviejų dujotiekio linijų dujos iš Rusijos tekės į Turkijos vakarus. Tranzitu per Turkijos teritoriją dujos iš antrosios linijos gali tekėti į pietų ir pietryčių Europos valstybes.
Kai kurie ekspertai atkreipia dėmesį į galimus sunkumus, su kuriais gali susidurti ambicingo Izraelio projekto įgyvendinimas. Analitikas Artiomas Deevas (Artem Deev) atkreipia dėmesį į tai, kad projektas yra labai sudėtingas techniniu požiūriu. Gali būti, kad dujotiekio tiesimo sąnaudos įgyvendinimo procese nuo dabartinių 6 milijardų eurų padidės dvigubai. Esant tokioms investicijoms galutinė dujų kaina Europos vartotojams viršys 250 dolerių už tūkstantį kubinių metrų. Tuomet Rusijos dujos Europos vartotojams bus naudingesnės.
Savo ruožtu, Rusijos inžinierių sąjungos prezidentas Ivanas Andrievskis (Ivan Andrijevskij) atkreipia dėmesį į tai, kad ekonominis projekto pagrindimas dar nėra baigtas. Iniciatyva yra brangi, ji apskaičiuota maždaug 2025 metams. Dabar sunku pasakyti, koks bus dujų tiekimo į Europą išdėstymas, kai dujotiekis pradės veikti. Izraelis tikisi, kad dujų kainos pakils, tačiau situacija gali vystytis ir priešingai. Visiškai įmanoma, kad alternatyvi energetika tuo metu visiškai išstums šilumines elektrines.
Vyresnioji Alpari analitikė Ana Bodrova teigia, kad Izraelio „Šiaurės srautas“ tikrai privers kompaniją Gazprom imtis lankstesnės savo pinigų politikos. Tačiau tokios sąlygos bus ir kitoms į Europos rinką dujas tiekiančioms kompanijoms. Kita vertus, ekspertas sutinka, kad kainodaros klausimais prognozuoti 7-10 metų į priekį nėra prasmės.
Autorės nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone. Jei turite kitą nuomonę, parašykite ją komentaruose.