Naftos gavyba Venesueloje kasdien mažėja dešimtimis tūkstančių barelių
Autorius: Aleksandras Dyničenko (Aleksandr Dyničenko)
Ir be OPEC + susitarimo pasaulinė naftos gavyba 2018 metais gali sumažėti 3 mln. barelių kasdien, o tai yra beveik 4 procentai pasaulinių „juodojo aukso“ gamybos apimčių, praneša Vesti.Ekonomika.
Tokio potencialiai smarkaus gavybos sumažėjimo priežastis yra Venesuela su jos chronišku naftos gamybos smukimu ir galimais pertrūkiais gavyboje ir tiekimuose Libijoje, Irake ir Nigerijoje, kaip tai ne kartą buvo 2017 metais.
Pagrindinis skausmingas taškas yra Venesuela. Šalis patiria nematytą ekonomikos krizę. Pavyzdžiui, praėjusiais metais infliacija ten viršijo 2600 procentų, o 2018 metais, vietos ekonomistų paskaičiavimais, gali įsibėgėti iki 14000 procentų.
„Juodojo aukso“ gavyba Venesueloje nuolat smunka nuo praėjusio šimtmečio 90-ųjų. Tada šalyje buvo kasdien išgaunama 2-2,2 milijonų barelių, o 2017 metų gruodį S & P Global Platts duomenimis šis rodiklis jau buvo 1,7 mln. barelių. Tiek naftos ši Pietų Amerikos šalis išgaudavo XX amžiaus 80-aisiais.
Ir naftos gavybos mažėjimo procesas Venesueloje įsibėgėja. Dar prieš metus paros kritimas sudarė 10-30 tūkstančių barelių. Praėjusių metų pradžioje šis rodiklis jau buvo 40 tūkstančių barelių, o lapkritį ir gruodį įsibėgėjo iki 100 tūkstančių barelių per dieną. Kaip mano ekspertai, ir 2018 metais šis procesas įgaus pagreitį.
Yra keletas naftos gamybos smukimo Venesueloje priežasčių. Pavyzdžiui, neprotinga kardų politika: šalies prezidentas Nikolas Maduro (Nicolas Maduro), norėdamas įsiteikti kariškiams, ant durtuvų, ant kurių laikosi jo režimas, atleidžia generalinį valstybinės kompanijos PDVSA direktorių, o naujas kompanijos vadovas, prisidengdamas kova su korupcija, atleidžia talentingus darbuotojus, kurie nesivaržo viešai įvertinti padėtį. Ši kardų netvarka yra stiprinama masinių gręžimo įrenginių ir naftos perdirbimo gamyklų darbuotojų protestų.
Galiausiai, šių metų pabaigoje naftos gavyba šalyje, kaip mano analitikas Edvardas Morsas (Ed Morse) iš Citi, gali sumažėti iki 1 mln. barelių per dieną ir dar mažiau, o tai yra beveik 2 kartus mažiau nei šiandieniniai rodikliai.
Venesuela yra prie defolto bedugnės krašto, todėl prieigos prie tarptautinės kreditų rinkos ji faktiškai neturi. Tai neigiamai įtakoja vietos naftos perdirbimo gamyklų, kurių masiškai atsisako buvę partneriai, produkcijos kokybę.
Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone. Jei turite kitą nuomonę, parašykite ją komentaruose.