Kažkam nafta už 70 dolerių yra gėris, o kitiems - galvos skausmas
Autorius: Aleksandras Dyničenko (Aleksandr Dyničenko)
Aukšta naftos kaina turi dvi tarpusavyje susijusias puses: jei gamintojams šiandieninė kaina yra didesnė nei 70 JAV dolerių už barelį, tai vartotojams tai yra papildomas galvos skausmas. O kas, apskritai, vyksta su „juodojo aukso“ šalių-gamintojų ekonomikomis?
Vesti. Ekonomika svarstė šį klausimą pagal JAV pavyzdį. Viena vertus, brangus „juodasis auksas“ yra naudingas skalūnų kompanijoms, kurios didina gavybą ir pelną ir šalims, kurios didina eksportą ir savo dalį pasaulio naftos rinkoje.
Kita vertus, brangi nafta slopina JAV ekonomikos augimo impulsą. Aukštos kainos užsienio rinkose provokuoja naftos produktų augimą šalies viduje, pirmiausia benzino. O tai neišvengiamai įsuks infliacijos spiralę, kovai su kuria FRS pradės vykdyti agresyvesnę palūkanų normos didinimo politiką, o tai ims stabdyti ekonomikos augimą.
Pastaruoju metu JAV iždo obligacijos reguliariai atnaujina pelningumo maksimumus, o tai, pirmiausia, liudija apie investuotojų susidomėjimo šia rinka mažėjimą. O neseni vasario mėnesio įvykiai aiškiai parodė, kaip JAV iždo obligacijų (anglų k. treasuries) pelningumo augimas smukdo fondų rinką. Jei vertybinių popierių rinka pradės mažėti, tai automatiškai sukels nacionalinių ekonominių subjektų nuotaikų pablogėjimą.
Beje, valdžios institucijos žino apie šią grėsmę. Trampas (Trump) savo mėgstamame tviteryje (twitter) rašė: „Visur esant rekordinėms naftos apimtims, įskaitant visiškai pakrautus tankerius jūroje, naftos kainos yra nenatūraliai aukštos“. Ir prezidentas pažadėjo su tuo kovoti.
Baltuosiuose rūmuose supranta, kad priešakyje vasara - automobilių sezono įkarštis. Ekspertai prognozuoja, kad amerikiečiams teks mokėti už benziną pačią didžiausią nuo 2014 metų kainą. O tai mažina vartojimą ir niveliuoja Trampo vykdomos mokesčių reformos naudą.
Teisingumo vardan verta prisiminti ir brangios naftos privalumus. Amerika jau aplenkė Saudo Arabiją pagal „juodojo aukso“ gavybos apimtis. Be to, Amerikos WTI nafta yra pigesnė už Šiaurės jūros Brent, o tai suteikia konkurencinį pranašumą pasaulio rinkoje. Reiškia, kad Amerikos naftos eksporto augimas padidins pinigines įplaukas į Jungtines Amerikos Valstijas.
O ir nepakils šią vasarą benzino galono kaina iki 4 dolerių, kaip tai buvo 2008 metais...
Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone. Jei turite kitą nuomonę, parašykite ją komentaruose.