DeMarker (DeM)
DeMarker (DeM) - techninis Demarko indikatorius.
Šį indikatorių išrado Tomas R. Demarkas (Thomas R. Demark) ir aprašė knygoje "Techninė analizė - naujasis mokslas" (The New Science of Technical Analysis). Demarkas pabandė sukurti perpardavimo/perpirkimo indikatorių, kuris pašalintų didžiąją dalį trūkumų, kuruos turi tradiciniai indikatoriai. Šio indikatoriaus tikslas - nustatyti potencialius minimumus ir maksimumus pasitelkiant aktyvo paklausą ir parodant pirkimų bei pardavimų rizikingumo lygį einamojoje situacijoje.
Faktiškai Demarker registruoja kainos išsekimo rajonus, kurie dažniausiai formuojasi ant lokalių viršūnių arba minimumų.
Demarko indikatorius braižomas, tam tikro periodo maksimumo sulyginimo su praeito periodo maksimumu pagrindu.
Pats indikatorius priskiriamas prie osciliatorių ir svyruoja tarp 0 ir 1, o lygiai 0,3 ir 0,7 yra jo kritiniai lygiai.
Paskaičiavimas:
Indikatoriaus reikšmė intervale "i" paskaičiuojama tokiu būdu:
1. Paskaičiuojamas DeMax (i)
Jeigu HIGH (i) > HIGH (i - 1) , tai DeMax (i) = HIGH (i) - HIGH (i- 1), kitaip DeMax (i) = 0
2. Paskaičiuojamas DeMin (i)
Jeigu LOW (i) < LOW (i- 1), tai DeMin (i) = LOW (i- 1) - LOW (i), kitaip DeMin (i) = 0
3. Paskaičiuojama Demarko indikatoriaus reikšmė:
DMark (i) = SMA (DeMax, N) / (SMA (DeMax, N) + SMA (DeMin, N))
Kur:
HIGH (i) — maksimali einamojo baro kaina;
LOW (i) — minimali einamojo baro kaina;
HIGH (i- 1) — maksimali praeito baro kaina;
LOW (i- 1) — minimali praeito baro kaina;
SMA — paprastasis slankusis vidurkis;
N — paskaičiavimui naudojamų periodų skaičius.
Panaudojimas:
Kaip ir dauguma klasikinių osciliatorių Demarker duoda du pagrindinius signalų tipus: buvimas perpirkimo/perpardavimo zonose, išėjimas iš šitų zonų ir divergencija.
* Perpardavimo ir perpirkimo zonos, pasak autoriaus yra ant 0,3 ir 0,7 atžymų. Todėl indikatoriaus kirtimas 0,7 atžymos iš viršaus į apačią duoda pardavimo signalą, 0,3 atžymos kirtimas iš apačios į viršų - pirkimo signalą;
* Divergencijos. Tai signalai, naudojami bendrai visuose osciliatoriuose. Jeigu kainos savo grafike suformuoja naujus maksimumus, kurie yra virš buvusių, o Demarker formuoja naują maksimumą, tačiau žemiau buvusio - tai signalas apie galimą bulių tendencijos pasikeitimą į meškų - "bulių išsiskyrimas". Tas pats ir su meškų divergencija - tik signalo formavimasis vyksta atvirkščiai pirkimo signalui po bulių divergencijos;
* Trendai indikatoriuje Demarker. Trendo linijos pravestos per minimumus ir maksimumus indikatoriaus grafike duoda pramušimo signalus, kuriuos reikia interpretuoti lygiai taip pat, kaip ir trendo linijų pramušimus ant kainos grafikų;
* Šablonai osciliatoriaus grafike. Kaip ir kitų osciliatorių grafikuose, Demarker grafike gali formuotis grafinės figūros: trikampiai, galva ir pečiai ir t.t., kurios kai kada daug anksčiau nei kainos grafikas parodo prasiveržimo kryptį. Tačiau reikia paminėti, šitų figūrų tyrimą negalima atlikinėti pagal klasikines taisykles, kurios taikomos kainos grafiko figūroms.
Trūkumai:
Demarker turi tuo pačius trūkumus, kaip likę klasikiniai osciliatoriai - jis duoda puikius signalus, kai kaina juda diapazone ir duoda daug melagingų signalų, kai rinkoje prasideda trendas.